ENDOSKOP - APARATI
ENDOSKOP - PENTAX
Endoskopija je postupak kojim se pregledava gornji dio probavnog sustava sitnom kamerom na kraju duge, fleksibilne cijevi. Liječnik koji se specijalizirao za bolesti probavnog sustava (gastroenterolog) korist endoskopiju za dijagnosticiranje, a ponekad i liječenje stanja koja utječu na jednjak, želudac i početak tankog crijeva (dvanaesterac).
ARTROSKOP - KARL STORZ
Artroskop firme Karl Storz - Artroskopija (arthros – zglob, scopein – gledati) je operativna tehnika kojom se mogu izvesti najrazličitiji zahvati na zglobovima i vanzglobnim prostorima. Doslovno prevedeno znači «gledanje u zglob». Artroskopija, često spominjana netačno kao „laserska operacija“, metoda je minimalno invazivnih operativnih zahvata kojom kroz male rezove ( veličine do 1cm) upotrebom optičkih instrumenata– sustava leća ( koji su povezani s kamerom) i osobito dizajniranih malih instrumenata, ciijeli tok operacije operater i osoblje, a u većini slučajeva i bolesnik, prate na monitoru, gdje je slika iz zgloba uvećana oko trideset puta.
GASTROSKOP - OLIMPUS
Gastroskopija - Pregled se najčešće preporučuje kod sledećih stanja
- bol u trbuhu
- akutno krvarenje iz gornjih delova organa za varenje
- otežano gutanje - naročito ako već postoje suženja ili ulceracije
- povraćanje
- dispepsija , niz simptoma koji nastaju nakon unosa hrane kao nadutost, gorušica, bol, nadimanje, podrigivanje i učestali gasovi.
- bolno gutanje (odinofagija)
- kontrola premalignih stanja kao što je Barrettov jednjak, suženja jednjaka, Plummer-Vinsonov sindrom
- poremećaji uočeni prilikom rentgenskog pregleda koji zahtijevaju vizualno dokazivanje i/ili biopsiju, npr. polipi, čirevi, tumori
- sumnja na suženje želuca ili dvanestopalačnog creva - bol u grudima
- dugotrajni proliv nepoznatog uzroka
Kontraindikacije -kada se pregled ne preporučuje
Apsolutne kontraindikacije su:
- akutni infarkt srca
- teška plućna bolest
- kolaps i šok
- masivno krvarenje iz gornjih delova organa za varenje gde ovaj pregled samo oduzima dragoceno vreme
- nekontrolisana hipertenzija
- odbijanje ili nesaradnja pacijenta.
Relativne kontraindikacije, kod kojih takoðe postoje rizici, su :
- poremećaj zgrušavanja krvi koji se ne može ispraviti
- infarkt srca star nekoliko nedelja
- teška bolest srčanih (koronarnih) arterija
- nedavni hirurški zahvat u gornjim partijama organa za varenje kada šavovi možda još nisu zarasli
- aktivna upala trbušne maramice (peritonitis)
- osteofiti (koštane izrasline i deformacija) s prednje strane vratne kičme
- perforiran (probušen) zid u gornjim partijama organa za varenje
- Zenkerov divertikul
Priprema pacijenta Pacijentu se objasni tok pregleda, mogući rizici i komplikacije. Najmanje osam sati pre pregleda a u slučaju sumnje na suženje želuca ili creva i čitavih 20 sati ne sme se ništa jesti. Lekove koje pacijent redovno uzima može uzeti i sada uz malo vode. Samo lekove koji ometaju prikaz površine organa treba obustaviti. Ako se planira uzimanje uzroka tkiva, biopsija, bar 5 dana pre pregleda treba prekinuti uzimanje analgetika i nesteroidnih antiinflamatornih lekova. Pre pregleda je potrebno skinuti zubnu protezu. Pre početka može se dati sedativ i lokalni anestetik u vidu spreja ili gela u grlo.
Tok pregleda Endoskopija traje oko 5-10 minuta. Pacijent leži na levom boku glave povijene prema grudima. Izmedju zuba za vreme pregleda pacijent drži usnik koji je obično od plastike i koji štiti aparat i zube od medjusobnog kontakta i oštećenja. Endoskop se kroz usta uvlači u jednjak, želudac i dvanestopalačno crevo. Direktno se posmatra graða sluznice, važne strukture i traže sumnjive promene kao čirevi, erozije, polipi, suženja, tumori, prošireni krvni sudovi, moguća krvarenja itd. Malom štipaljkom ili četkicom se lako može uzeti uzorak za analizu tkiva, ćelija i mikroorganizama. Endoskopom se mogu izvesti manji zahvati kao odstranjenje polipa (polipektomija), skleroterapija (ubrizgavanje sredstva koje stvrdne krvareće krvne sudove), odstranjenje stranih tela i električno spaljivanje krvarećih mesta .
Poslije gastroskopijePoslijee pregleda dozvoljeno je konzumiranje hrane tek pošto popusti delovanje anestetika na grlo. Najčešće je to oko pola sata posle pregleda.Komplikacije su izuzetno retke i javljaju se u 0.1-0.2% slučajeva. Opisane su :
- perforacija jednjaka, želuca ili dvanestopalačnog creva
- krvarenje, najčešće zbog ozlede bolesnog, oštećenog, osetljivog tkiva
- srčano-plućne komplikacije kao što su aritmije
- udisanje povraćenog želučanog sadržaja
- komplikacije zbog primene sedativa, odnosno njihove nuspojave
- infekcija
- oticanje pljuvačnih žlezda
- bol u trbuhu zbog uduvavanja vazduha
- prolazno proširenje debelog creva
- prolazna temperatura - blagi bol u ždrelu
Kolonoskop
Kolonoskopija je dijagnostičkoterapijski postupak koji omogućava specijalisti endoskopisti da pregleda sluznicu debelog creva od rektuma do cekuma. U toku pregleda moguće je uzeti uzorak izmenjene sluznice i izvršiti patohistološki odnosno mikrobiološki pregeld uzorka. Pri interventnoj kolonoskopiji moguće je i izvršiti uklanjanje polipa ili stranog tela iz creva. Kolonoskopija je posebno značajan pregled kada se radi o malim i početnim promenama tako da ima veliki značaj u sprečavanju I ranom otkrivanju tumora debelog creva.
Rektoskop
Rektoskop firme Heine za pregled debelog crijeva.Rektoskopija je pregled zadnjeg crijeva posebnim instrumentom. Obzirom da je cilj pretrage uvid u stanje sluznice crijeva, crijevo mora biti prazno, dakle bez sadržaja (stolice). Èiščenje crijeva postiže se posebnim režimom prehrane i upotrebom sredstava za pražnjenje.